Please Support our Sponsors
Announcements and News

Summer Strength and Speed Workshop

I am attaching a flyer for those who might be interested in developing their strength and speed for next track season.  Click on the link below for information.

/userfiles/files/ss%26s%20flyer%202018.pdf

Track and Field Banquet

Register for the banquet by clicking on the button, also please go to the following form and complete the google doc if you are planning on attending the banquet. https://goo.gl/forms/JdmjdTjiqAluEXJ33 

 

Region Meet Results - Sectional Qualifiers

Your Grayson Rams competed at the Region 8 7A meet this last Wednesday and Friday.  The girls finished third overall with 111 points.  The boys also finished 3rd overall scoring 108 points.

The top 4 finishers in each event will move on to the sectional meet this coming Saturday at Mill Creek.

Qualifiers for Sectional Meet (Girls)

Priscilla Ajala – 100M 4th in region ran a personal best of 12.45

Kendall McDaniel – 400M 3rd in region with a personal best of 58.68; High Jump 3rd in region

Kya Wiggins – 800M 3rd in region with a personal best of 2:25.72

Eva Ross – 1600M 4th in region

Kayla Langston – 1600M 3rd in region; Region Champion in the 3200M

Amilliana Cox – 100M hurdles 4th in region with a personal best of 16.03

Girls 4 x 100 4th in region qualifed for sectionals with a season best time of 48.99; (Kendall McDaniel, Devyn Houston, Anaya Hickman, Priscilla Ajala, Ella Johnson, & Leslie Rodgers)

Girls 4 x 400 4th in region qualified with a season best time of 4:03.69 (Kendall McDaniel, Devyn Houston, Kya Wiggins, Leslie Rodgers, Anaya Hickman)

Jazmin Robinson – Shot Put Region Champion

Savannah Richards – Shot Put 4th in region; Discus 3rd in region

Qualifiers for Sectional Meet (Boys)

Toyan Agbeyomi – 100M 3rd in region

Zach Jones – 200M 3rd in region with a personal best of 21.97; 400M 2nd in region in a new school record time of 48.59.

Chris Mitchell – Long Jump 3rd in region; 110M hurdles 4th in region; 300M hurdles Region Champion in a personal best time of 38.06

Timothy Devore – 3rd in region in a personal best of 1:57.15

Chris Cherono – 1600M 3rd in region; 3200M 2nd in region

David Gunn – 1600M 4th in region; 3200M 3rd in region

Josh King – Pole Vault 4th in region

Boys 4 x 100 4th in region with a season best time of 42.68

Boys 4 x 400 3rd in region with a season best time of 3:19.41

 

Please congratulate this young men and women on a job well done and with them will on Saturday 4/28.  Come cheer them on at Mill Creek High School starting at 9:30 AM with the field events and the 1600M run.  Running events begin at 3:30 pm with the 4 x 100 meter relay.

Region Meet - Change in Sechedule

The region meet has been moved to Wednesday and Friday of next week.  April 18th & 20th.  The meet will be at Archer High School.

Remind 101- Updated for 2018 Season

If you have not signed up for Remind 101 for the 2018 season, text the number 81010 with the message @gorams17. This is our way of communicating with you for practice instructions and other important updates.

Upcoming Events
Photos
Weather